II rok I st./jedn.

Co muszę zaliczyć na II roku?

Drugi rok, poza zwyczajnymi wymaganiami punktowymi i zaliczeniowymi, zapewnia również dodatkowe atrakcje. Trzeba wtedy zaliczyć POWI i Moduł Międzyobszarowy w ramach obszaru innego niż studiujesz  (jeśli to nauki społeczne – wybierasz Moduł humanistyczny; jeśli nauki humanistyczne – Moduł społeczny; jeśli łączysz różne obszary – możesz wybrać dowolny Moduł). Moduł Międzyobszarowy musi kosztować przynajmniej 6 punktów ECTS. Do końca drugiego roku trzeba mieć za sobą przynajmniej 3 semestry wychowania fizycznego. Nie zapominaj o realizacji dwóch dyscyplin oraz zbliżającym się egzaminie z języka obcego nowożytnego.

Dostałem warunek z pierwszego roku. Jak wkomponować go do zajęć?

Przedmiot zaliczany warunkowo jest jak każdy inny – musisz zarejestrować się do jego tegorocznej grupy w USOS-ie i analogicznie potraktować go w planie rocznym. Należy wpisać go do odpowiedniej dyscypliny i koniecznie go zaliczyć.

Czy mogę zrobić licencjat na drugim roku?

Tak, oczywiście. Jeżeli do końca drugiego roku minimum programowe danego kierunku zostanie wypełnione , a praca licencjacka napisana, nie ma przeszkód do ubiegania się o uzyskanie stopnia licencjata. Można było to zrobić już na pierwszym roku, choć wtedy to bardzo trudny manewr.

Co to jest deklaracja kierunków dyplomowych?

Do końca drugiego roku każdy student musi złożyć deklarację dotyczącą kierunków dyplomowych. To oznacza, że do tego czasu każdy MISH-owiec powinien wybrać kierunek, z którego chce uzyskać dyplom. Deklaracje składa się w sekretariacie, a pobrać można je stąd.

Znowu nie dostałem rekomendacji. Mam się bać?

Nie należy się bać, ale można zacząć się przejmować. W przypadku studiów licencjackich pozostaje jeszcze jedno podejście – na kilka tygodni przed wrześniową turą obrony dyplomu. W przypadku studiów jednolitych jest jeszcze kilka szans, jednak brak rekomendacji na niektórych kierunkach (np. na prawie) powoduje pewne niedogodności w studiowaniu, pogłębiające się z upływem czasu. W najlepszej sytuacji są MISH-owcy na jednolitych z brakiem reko na drugim, licencjackim kierunku. Wtedy można poczekać z obroną licencjatu do IV roku. Niemniej, polecamy wziąć się w garść i zapewnić sobie rekomendację w ostatnim podejściu lub rozważyć zmianę kierunku.

Czy można mieć warunek co roku?

Tak. Nie można jednak mieć dwa razy warunku z jednego przedmiotu, czyli musisz zaliczyć przedmiot, który oblałeś w zeszłym roku.

Oficjalna strona Samorządu Studentów Kolegium MISH UW. Osoba prowadząca stronę: Marcin Kozak