Piotr Müller szefem Parlamentu Studentów RP!

30 listopada 2012 r. odbył się jubileuszowy XX Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który wybrał nowego przewodniczącego na 2-letnią kadencję.

Z wielką radością informujemy, że nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP został Piotr Müller, student V roku Kolegium MISH UW, były Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego! Zjazd był wręcz jednomyślny – nie dość, że Piotr był jedynym kandydatem, to wygrał przeważającą większością głosów (187 za, 39 przeciw, 7 wstrzymujących się). Jeszcze nigdy w historii PSRP żaden kandydat na przewodniczącego nie zdobył tak dużej liczby głosów. SZACUNEK!

Co to za Parlament?

Zgodnie z art. 203 ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, Parlament Studentów RP reprezentuje ogół studentów w kraju. Jako taki (za stroną PSRP):

• „reprezentuje środowisko studenckie przed organami Państwa Polskiego” (przedstawiciele Parlamentu stale uczestniczą w pracach odpowiednich komisji Sejmu i Senatu RP oraz zespołów ministerialnych; Przewodniczący PSRP jest z urzędu członkiem prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej – słynnej „Paki”, która kiedyś wizytowała MISH),
  • „opiniuje akty prawne dotyczące studentów,
  • inicjuje projekty i działania na rzecz środowiska studenckiego,
  • współdecyduje o pozycji środowiska studenckiego i polityce państwa wobec młodzieży,
  • wspiera działania prostudenckie,
  • inspiruje międzynarodową wymianę studentów oraz aktywnie uczestniczy w międzynarodowym ruchu studenckim”.

Kadencja nowego szefa rozpocznie się 1 stycznia 2013 r. Jako przewodniczący Piotr ma zamiar w sposób znaczący wzmocnić pozycję Parlamentu jako obrońcy interesów studentów (wszak szykuje się kolejna nowelizacja ustawy – o tym wkrótce). Szczegóły znajdziecie w jego programie wyborczym na stronie

piotrmuller.pl / zob. też: strona PSRP / FB PSRP.

W skład Rady Wykonawczej PSRP wszedł również Mateusz Mrozek, Marszałek Parlamentu Studentów UW, który został wybrany na Przewodniczącego Komisji Dydaktyki i Jakości Kształcenia. Kogo jeszcze wybrano? – czytajcie tutaj.

Serdecznie gratulujemy Piotrowi wielkiego sukcesu, który zarazem, w jakimś sensie, jest sukcesem naszego Kolegium. Liczymy na owocną współpracę, szczególnie w zakresie studiów międzyobszarowych!